10 Maddede Menopozda Cinsel Yaşam

10-maddede-menopozda-cinsel-yasam-17.jpg

Bir kadın adet düzensizleşmesi ardından yaklaşık 12 ay kadar süre boyunca adet kanaması görmüyor ise menopoza girmiştir ve artık yumurtalıklar işlev görememektedir.

Menopoz dönemine giren kadınların hormon seviyelerinde değişim olur. Özellikle östrojen, testesteron ve progesteron gibi hormonlar cinsel sorunlarla bağlantılıdır.

Menopozda ile cinsel organda ne gibi değişimler olur?

 • Vajinadaki dudaklarda ve klitoriste küçülme
 • Genital bölgede az kıllanma
 • Vajina daralması
 • Vajina esnekliğinde azalma
 • Vajina kayganlığında azalma
 • Vajina renginde soluklaşma
 • Rahimde küçülme
 • Yumurtalıklarda küçülme


Menopozda sık görülen şikayetler

 • Cinsel istek de azalma
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Vajinal kuruluk
 • Orgazmda güçlük
 • Genital bölgedeki duyarlılıkta azalma


Menopoz döneminde orgazm kapasitesinde azalma olmaz. Sadece vajinadaki değişiklikler yüzünden orgazma ulaşma süreci uzar. Menopoz tedavisi ile vajina kuruluğu sorunu ortadan kaldırılabilir.

Menopozda cinsel yaşamda ne gibi değişimler olur? 10 Maddede Menopozda Cinsel Yaşam konumuza gelmek gerekirse:

Menopoz dönemi, cinselliğin sonlandığı bir evre değildir. Menopozdan kaynaklı olarak değişen fizyoloji, menopoz tedavisi ile giderilebilir. Cinsel çekicilik tekrar kazandırılabilir.

Menopoz ile başlayan cinsel sorunlar tedavi edilebilir mi?

Menopoz döneminde oluşan cinsellik sorunları ile ilgili olarak doktora başvurmak gereklidir. Menopoz döneminde yaşanan cinsel sorunları önlemek için pek çok farklı tedavi ve yöntem vardır. Bu tedavilerin dışında pozitif ruhsal durum, yani kadının kendini iyi hissetmesi, spor, sağlıklı ve de doğru beslenme ile cinsel sorunları önlenmiş olacaktır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Hormon tedavisi menopoz döneminde meydana gelen cinsel sorunların, vajina kuruluğu ve cinsel istekteki düşmeyi önlemek konusunda yardımcı olur. Lokal fitil krem ve jeller vajinadaki kuruluğu gidermek konusunda oldukça faydalıdır. Vajina duvarının güçlendirilmesi için yapılan egzersizler de cinsel ilişki esnasındaki ağrıların önüne geçme konusunda destek olacaktır.

Hormon tedavisi nedir?

Menopoz dönemindeki problemlerin çoğunluğu östrojen hormonunun eksikliği sebebiyle meydana gelmektedir. Hormon tedavisi ile kadında eksik olan ve daha az salgılanan östrojen hormonu dışardan takviye edilir.  Hormon tedavisi aslında eksik olan hormonun yerine konulması şeklinde yapılan bir tedavidir.

Hormon tedavisinin etkileri nelerdir?

Menopoz döneminde olan kadın için uygulanan hormon tedavisinin cinsellik harici pek çok faydası bulunmaktadır. Menopoz döneminde uygulanan hormon tedavisi; cinsel isteği geri kazandırır, vajina kuruluğunu ve cinsel ilişki esnasında meydana gelen ağrıyı giderir. Menopoz döneminde yaygın olan sıcak basması şikayetini de ortadan kaldırır ayrıca uyku bozuklukları konusunda da etkilidir. Menopoz döneminde görülen depresyonu da önlemektedir. Menopoz döneminde  görülen idrar kaçırma sorununun da engellemesinde uygulanan hormon tedavisi fayda sağlar.

Hormon tedavisine ne zaman başlanmalı?

Cerrahi müdahale sonucu menopoza giren kadınlarda operasyondan 10-15 gün sonra hormon tedavisine başlanabilir. Hormon tedavisi için doğru olan zamanı doktor saptayacaktır.

Menopoz döneminde psikolojik destek

Menopoz dönemine giren kadın cinsel yaşamı ile ilgili aşırı kaygı ve endişe duyuyorsa psikolojik destek veya cinsel terapiler alarak bu kaygı ve endişelerin önüne geçebilir.

Menopoz döneminde cinsel yaşam nasıl hareketlendirilir?

Vajinal kuruluk ve tahriş şikayetleri söz konusu ise lokal ve oral ilaç tedavileri kullanılabilir. Doktor önerisi dahilinde libido yükseltici ilaçlardan destek alınabilir.

Menopoz döneminde cinsel yaşam hakkındaki konuları doktora danışmak

Menopoz döneminin getirdiği cinsel yaşam da dahil olmak üzere tüm sorularınızı doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Menopoz döneminde cinsel yaşam hakkında eşinizle konuşmak

Menopoz döneminde çiftlerin birbiri ile olan sağlıklı ve etkili iletişimi kadının bu süreci daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.

Menopoz döneminde cinsel yaşamda yeni bir başlangıç

Menopoz dönemi, kadınlığın bittiği veya cinselliğin sonlandığı bir dönem değildir. Menopoz döneminde cinsel istekte azalmalar olacaktır ancak bu yeni bir fizyolojik dönemin getirdiği adapte süresine bağlı olarak gelişen şikayetlerdir. Menopoz tedavisine başlanarak bu belirtiler ve şikayetler giderilebilir.

İletişim Bilgilerimiz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod

Randevu Al
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım