Açıklanamayan İnfertelite (Kısırlık)

aciklanamayan-infertelite-kisirlik-275.jpg

Çiftler, bir sene boyunca korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebelik oluşmuyorsa, durumun mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kısırlık söz konusu olabilir. Kısırlığa sebep olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında ise kadının yaşı gelmektedir. Şayet kadın otuz beş yaşının üzerinde ise doğal yollarla gebelik için altı ay beklemeli ve şayet korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen gebelik oluşmuyor ise mutlaka bir uzmana başvurarak tedaviye başlamalıdır.

Gebelik, oldukça komplike bir sisteme sahiptir. Spermlerden yalnızca biri yumurtayı döllemesi için kabul edilir. Diğer sperm hücreleri ise yumurta hücresine giremez. Doğal gebeliklerde bu durum, vücut tarafından yapılmaktadır. Yumurta ve sperm sağlıklı ise, vücut gebelik için uygun koşulları gerçekleştirebilecek ise gebelik oluşur. Ancak günümüzde sigara kullanımından, doğumsal sebeplere kadar olan geniş bir yelpazede kısırlık sorunları görülmektedir. Bu sebeple de çiftler gebelik için tıbbi bir yardım almak durumundadır.

Erkek ve kadın kaynaklı kısırlık oranları eşit şekilde görülmektedir. İki cinsiyet için de kısırlık görülme oranı %45’tir. Geriye kalan %10’luk kısımda ise yapılan tüm tetkik ve araştırmalara rağmen herhangi bir sebep bulunamaz ancak gebelik de oluşmamaktadır.

Nedeni açıklanamayan infertilite nasıl tespit edilir?

Çift şayet düzenli olarak cinsel ilişkide bulunuyor ancak gebelik oluşmuyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır. Bu durumda anne ve baba adayı eş zamanlı olarak araştırılır ve sorunun kaynağı tespit edilmeye çalışılır. Baba adayı için ilk olarak sperm analizi yapılır. Kaliteli, fonksiyonel spermlere ulaşıldığı vakit babaya ait problem olma ihtimali ekarte edilebilir. Bu test belirli aralıklarla yinelenip, garanti sonuç için birkaç kez istenebilir.

Anne adayı için ise yumurtlama düzeni ve yumurtalık rezervleri değerlendirilir. Adetin belirli günlerinde hormon değerleri ölçülür ve gerekli analizler yapılır. Bununla beraber ultrason takipleri ve hormon testleri ile araştırmaya devam edilir. Geçirilen enfeksiyon hastalıkları, adet düzeni, düzenli birlikteliğin olup olmadığı sorgulanır. Şayet bu aşamada herhangi bir problem tespit edilmemiş ise tüplerin durumunun incelenmesi için rahim filmi çekilebilir. Tüplerde de problem yoksa rahim ağzı problemleri araştırılabilir. Bazı vakalarda kadın rahim ağzı sıvısı spermlerin yaşam sürecini bozup, hareketliliğini engelleyebilmektedir. Bu anlamda da tüm ayrıntılar değerlendirildikten sonra infertilitenin (kısırlık) kaynağı hakkında veri bulmak için araştırmalar sürdürülür.

Nedeni açıklamayan kısırlık ve çikolata kisti gibi sorunlar göz önüne alınarak araştırmaya devam edilir.  Eğer herhangi bir sorun tespit edilememiş ise ancak kısırlık sorunu mevcut ise çifte açıklanamayan kısırlık teşhisi konulur ve tüp bebek tedavisine başvurulur.

Sebebi bilinmeyen edilemeyen infertilite nasıl tedavi edilir?

Bu gibi durumlarda çiftin bir süre kadar doğal yollardan gebe kalması beklenebilir. Bununla beraber şayet anne adayının yaşı ileri ile laparoskopi yöntemine de başvurulabilir.

Aşılama tedavisi denenebilecek olup, kimi zamanda çare tüp bebek tedavileri olabilecektir.  Tüm bunları belirleyecek olan anne adayının yaşı ve yumurtalık rezervidir.

İletişim Bilgilerimiz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod

Randevu Al
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım