Endometriozis Kimlerde Görülür?

Endometriozis ve pelvik ağrıya neden olabilecek diğer durumları teşhis etmek için, doktorunuz sizden ağrınızın yeri ve ne zaman oluştuğu gibi belirtilerinizi tanımlamanızı isteyecektir.

 

Endometriozis için fiziksel ipuçlarını test etmek için yapılan testler şunları içerir:

  • Pelvik muayene: Bir pelvik muayene sırasında, doktorunuz üreme organlarınızdaki kistler veya uterusunuzun arkasındaki yaralar gibi anormallikler için pelvis bölgenizi elle hisseder (palpatlar). Kist oluşumuna neden olmadıkça küçük endometriyoz alanlarını hissetmek mümkün değildir.

  • Ultrason: Bu test, vücudunuzun görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Görüntü yakalamak için, dönüştürücü denilen bir cihaz karnınıza karşı basılıp vajina içine sokulur (transvaginal ultrason). Üreme organlarınızın en iyi görünümünü elde etmek için her iki ultrason tipi de yapılabilir. Ultrason görüntüleme doktorunuza endometriozis olup olmadığınızı kesin olarak söylemez, ancak endometriozis (endometriomalar) ile ilişkili kistleri tanımlayabilir.

  • Laparoskopi: Tıbbi yönetim genellikle önce denenir. Ancak, endometriyozunuz olduğundan emin olmak için, doktorunuz laparoskopi adlı bir ameliyat prosedürü kullanarak endometriyozis bulguları için karnınızın içini değerlendirebilir:

  • Genel anestezi altındayken, cerrah göbeğinize yakın küçük bir kesi yapar ve uterusun dışında endometriyal doku arayan ince bir görüntüleme aleti (laparoskop) ekler. Laparoskopi, en iyi tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olmak için endometriyum implantların yeri, kapsamı ve boyutu hakkında bilgi sağlayabilir.

     

Endometriozis tedavisi genellikle ilaçlarla veya ameliyatla yapılır. Sizin ve doktorunuzun tercih ettiği yaklaşım, belirtilerinizin ve semptomların şiddetine ve hamile kalmayı istemenize bağlı olacaktır. Genellikle, doktorlar konservatif tedavi yaklaşımlarını denemeyi, en son çare olarak cerrahiyi tercih etmeyi önerir.
 

  • Ağrı kesiciler

Doktorunuz, ağrılı adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olmak için nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve, diğerleri) gibi bir ağrı kesiciyi almanızı önerebilir. .

Bu ilaçların azami dozda alınmasının tam bir rahatlama sağlamadığını tespit ederseniz belirtilerinizi ve belirtilerinizi yönetmek için başka bir yaklaşım denemeniz gerekebilir.

 

  • Hormon tedavisi

Ek hormonlar bazen endometriozis ağrısını azaltmada veya ortadan kaldırmada etkilidir. Adet döngüsü boyunca hormonların yükselmesi ve düşmesi, endometriyum implantların kalınlaşmasına, parçalanmasına ve kanamasına neden olur. Hormon ilacı endometriyal doku büyümesini yavaşlatabilir ve yeni endometriyal doku implantlarını önleyebilir.

Hormon tedavisi endometriozis için kalıcı bir düzeltme değildir. Tedaviyi durdurduktan sonra belirtilerinizin geri gelmesini yaşayabilirsiniz. 

Endometriozis tedavisinde kullanılan terapiler şunları içerir:

 

Hormonal kontraseptifler:

Doğum kontrol hapları, vajinal halkalar, her ay endometriyal dokunun oluşumundan sorumlu hormonları kontrol etmeye yardımcı olur. Çoğu kadın, hormonal kontraseptif kullandıklarında adet yoğunluğunda hafifleme fark eder. Hormonal kontraseptiflerin – özellikle de sürekli siklus rejimlerinin kullanılması – hafif ila orta derecedeki endometriozis ağrısını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

 

Gonadotropin salıcı hormon (Gn-RH) agonistleri ve antagonistleri:

Bu ilaçlar ovarian uyarıcı hormonların üretimini engeller, östrojen seviyelerini düşürür ve menstrüasyon önler. Bu, endometriyal dokunun küçülmesine neden olur. Bu ilaçlar yapay bir menopoz oluşturduğundan düşük dozda östrojen veya progestin almak Gn-RH agonistleri ve antagonistleri sıcak basması, vajinal kuruluk ve kemik kaybı gibi menopozal yan etkileri azaltabilir.


 

Progestin tedavisi:

İntrauterin cihaz (Mirena), kontraseptif implant veya kontraseptif enjeksiyon (Depo-Provera) gibi progestin-sadece kontraseptif, menstrüel dönemleri durdurabilir ve endometriyozis belirtilerini ve semptomlarını giderebilen endometriyum implantların büyümesini durdurabilir.


 

Cerrahi yöntemler:

Endometriozunuz varsa ve hamile kalmaya çalışıyorsanız, uterus ve yumurtalıklarınızı koruyarak (konservatif cerrahi) mümkün olduğunca endometriyozu gidermek için olduğunuz ameliyat başarı şansınızı artırabilir. Endometriozisden şiddetli ağrılarınız varsa, ameliyattan da yararlanabilirsiniz. Ancak endometriozis ve ağrı yeniden nüks edebilir.

Doktorunuz bu işlemi laparoskopik olarak veya daha kapsamlı vakalarda geleneksel abdominal cerrahi aracılığıyla yapabilir. Laparoskopik cerrahide, cerrahınız göbeğinize yakın küçük bir kesi ile ince bir görüntüleme aletini (laparoskop) ekler ve endometriyal dokuyu başka bir küçük insizyonla çıkarmak için aletleri yerleştirir.


 

Histerektomi:

Şiddetli endometriozis vakalarında uterus ve serviksin çıkarılması (total histerektomi) hem de her iki yumurtalıkta cerrahi en iyi tedavi olabilir. Yalnız bir histerektomi etkili değildir, yumurtalıklarınızın ürettiği östrojen kalan endometriyozu uyarabilir ve ağrının devam etmesine neden olabilir. Histerektomi, özellikle üreme yıllarında hâlâ bulunan kadınlar için son çare olarak düşünülür. Histerektomi sonrası hamile kalmak mümkün değildir.