Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi, gebeliğin mevcudiyetini gösteren testtir. Gebelik, anne rahmine tutunduğu zaman kana ve idrara bazı hormonlar karışır. Hamile kaldıktan sonra, 4 günü geçmiş olan döllenmiş yumurta, HCG yani toplum arasında bilinen ismi ile hamilelik hormonu salgılar. Bu hormon, hamile kaldıktan sonra salgılanır, yani döllenmiş yumurta, rahme tutunduğunda. HCG hormonu ilk olarak kana ve ardından idrara karışmaktadır. Bu sebeple de kandan ve idrardan gebelik testi yapılabilir.


 

İdrarda gebelik testi nedir?

İdrarda yapılan gebelik testinin doğru sonuç verebilmesi için adetin gecikmesi gerekir. Hormon, ilk olarak kana ve ardından idrara geçtiği için daha erken dönemde yapılan gebelik testi negatif sonuç verebilir. Eczanelerden alınacak olan gebelik testi kitleri ile, evde, mahremiyet içerisinde gebelik testi yapılabilir.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken gebelik testinin sabah ilk idrar ile yapılmasıdır. Bu sayede daha doğru sonuçlar alınabilir. İdrar verilerek yapılan gebelik testlerinin temel prensibi HCG hormonu ile HCG antikoru arasında meydana gelen reaksiyonun tespit edilmesidir.

Gebelik testi kitinin içerisinde kullanım kılavuzu mevcuttur. Oldukça basit şekilde uygulanan idrarda gebelik testi için, anne adayının idrarını temiz ve kuru bir kaba yapması, ardından da idrar örneğini kitin içinde bulunan aparatla alıp, gebelik testi çubuğuna damlatması gerekmektedir. Kaç damla idrar damlatılacağı testin üzerinde yazacaktır. Ardından 5 dakika bekledikten sonra çubuğun üzerindeki renk değişimlerinden gebe olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Tek çizgi çıkmışsa gebelik yok, iki çizgi çıkmışsa gebelik var demektir. Şayet hiç çizgi çıkmıyorsa test geçersizdir ve tekrar edilmesi gerekir.

 

 

Kanda gebelik testi nedir?

Kanda yapılan gebelik testi, idrarda yapılan gebelik testine göre daha kesin sonuçlar vermektedir. Herhangi bir sağlık merkezinde uygulanabilen kanda gebelik testi, kandaki HCG hormonlarının ölçülmesi ile tespit edilir. Anne adayından alınan bir miktar kan ile test yapılmaktadır. Sonuçlar sağlık kurumunun yoğunluğuna göre bir saat içinde ya da ertesi gün çıkabilmektedir.

 

 

Gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik testinin yapılabilmesi için adetin bir hafta gecikmesi gerekmektedir. Doğru yöntemle yapılan idrarda gebelik testlerinin doğruluk oranı %90 olmaktadır.