Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik testi, hamilelik durumunda kan ya da idrardaki hormonların değerlendirilmesi ile uygulanan bir testtir. Hamilelik testi, kanda ya da idrarda yapılabilir.


 

Hamilelik testi nedir ve nasıl çalışır?

Hamilelik testi, idrarda veya kanda insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon olup olmadığını belirlemek için tasarlanmıştır. Bu hormon, döllenmiş bir yumurtanın kadının rahim duvarına bağlanmasından hemen sonra üretilir.

Bu genellikle döllenmeden altı gün sonra olur. Hamileyseniz hCG seviyeleri hızla yükselmeye devam ederek her iki ila üç günde iki kat artmaya devam eder.

 


 

Hangi hamilelik testleri mevcuttur?

İki temel hamilelik testi türü, hamile olup olmadığınızı bildirmenizi sağlar: idrar testleri ve kan testleri. İdrar testleri evde veya bir doktor muayenesinde yapılabilir. Evden yapılan hamilelik testi özel ve kullanışlıdır. Bu ürünler talimatları ile birlikte bulunur.

Kan testleri sağlık merkezlerinde yapılır, ancak idrar testlerinden daha az kullanılır. 

İki tip kanda hamilelik testi mevcuttur:

Niteliksel bir hCG testi basitçe hCG’nin var olup olmadığını kontrol eder. “Hamile misiniz?” Sorusuna “evet” veya “hayır” cevabı vermeyi sağlar. Doktorlar çoğu kez, bu testlerin adet gecikmesi sonrasında 10 gün gibi erken bir tarihte gebeliği onaylamalarını isterler. Bununla birlikte, bu testlerin bazıları hCG’yi çok daha erken tespit edebilmektedir.

Nicel bir hCG testi (beta hCG) kandaki hCG miktarını ölçer. Çok düşük hCG düzeyleri bile bulabilir. Bu gebelik testleri hCG konsantrasyonunu ölçebildiğinden hamilelik sırasında karşılaşılan sorunları izlemede yardımcı olabilir. Ayrıca hCG düzeyleri hızla düştüğünde, tüp (ektopik) gebeliği engellemek veya düşükten sonra bir kadını izlemek için (diğer testlerle birlikte) kullanılabilirler.

 

 

Hamilelik testleri ne kadar güvenilir?

Hamilelik testleri genellikle güvenilirdir. Ancak uygun ve doğru talimatlarla yapılırsa doğruluk oranı artar. İdrar yoğunlaştığında sabah ilk test yapılırsa sonuçlar daha doğru olabilir. Evde yapılan idrarda hamilelik testi, kullanma talimatlarına göre yapılmalıdır. Sonuçlar 5 dakika içinde çıkacaktır. Tek çizgi, gebelik olmadığını gösterirken, çift çizgi hamilelik olduğunu göstermektedir. Çizgi olmaması ise testin geçersiz olduğunu gösterir ve tekrarlanmalıdır.

Evde yapılan idrarda hamilelik testi yaklaşık% 99 oranında doğruluk sağlar. Kan testleri ise idrarda yapılan hamilelik testinden daha az yanılma payına sahiptir.