Menopoz Döneminde Vajinada Kuruluk

menopoz-doneminde-vajinada-kuruluk-185.jpg

Menopoz dönemi, her kadının yaşayacağı fizyolojik bir olaydır. Bu dönemde, östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vücutta çeşitli değişimler meydana gelir. Artık yumurtlamanın olmaması ve hormonal dengedeki farklılık, her organa ve işleyişe yansır. Özellikle de menopozun erken dönemlerinde kadının bu sürece adapte olması ardından, menopoz belirtileri hafifleyecektir.

Menopoz döneminde kadınların en çok şikayetçi olduğu konuların başında vajinada kuruluk gelmektedir. Vajinada kuruluğun birçok sebebi olabilir. Menopoz kaynaklı kuruluk ise doğal ve normal bir süreçtir. Her 3 kadından 1’inde vajinada kuruluk sorunu mevcuttur.

Vajinal kuruluğun nedenleri nelerdir?

Östrojen hormonu, vajina duvarının sağlıklı ve esnek kalmasını sağlar. Menopoz dönemi boyunca yaşanan östrojen hormonlarındaki azalma, vajinadaki nem oranının azalmasına yol açacaktır. Bu sebeple de vajina daha ince ve daha az elastik bir yapıya dönüşecektir. Bu durum cinsel ilişkide ağrıya, libidoda da azalmaya yol açabilmektedir. Bunun dışında, vajinada kaşıntı, yanma ve tahriş de söz konusu olabilir. Ancak vajinada kuruluğun tedavileri mevcuttur.

Östrojen hormonunun azalmasına yol açan menopoz dışındaki sebepler ise:

Doğum yapmak ve emzirme
Kanser için radyasyon ve kemoterapi tedavisi görme
Cerrahi operasyonlarla yumurtalıkların alınması
Endometriozis ve miyomların tedavisi için anti östrojen ilaçlarının kullanılması
Sjögren sendromu
Alerji, soğuk algınlığı ve çeşitli antidepresan ilaçlar
Antiseptik su
Vajinal enfeksiyonlar
Aşırı stres
Vajinanın doğal dengesinin bozulması
Cinsel ilişki öncesi ön sevişmenin yetersiz olması


Vajinada kuruluğun belirtileri nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında yeterli ıslaklık sağlanamıyorsa, cinsel ilişkide ağrı hissedilebilir. Bu ağrı; yanma ve batma tarzı olarak ifade edilmektedir. Bununla beraber cinsel ilişkiden zevk alamamaya da yol açabilir.

Vajinada kuruluk cinsel hayatı nasıl etkiler?

Vajinada kuruluk sorunu yaşayan menopoz dönemindeki kadınlar, bu sebeple cinsel hayatlarının artık bittiğini düşünebilir. Ancak cinsel yaşam, kadının her yaşında şayet istek duyuluyorsa, mevcut olabilir. Menopoz cinsel yaşamın bittiği bir süreç değildir. Alınacak tedbir ve menopoz tedavisi sayesinde bu sorun ortadan kalkabilir ve gebelik riski söz konusu olmadan, rahat bir şekilde cinsel ilişkide bulunulabilir.

Vajinada kuruluk tedavi edilmeli midir?

Menopoz dönemi sebebiyle yaşanan vajinada kuruluk oldukça şiddetliyse ve menopoza ait diğer belirtiler de aynı şiddette yaşanıyor ise, menopoz tedavisi gerekebilir. Menopoz tedavisi ile beraber, vücutta eksilen hormonlar yerine konulacaktır.Şayet vajinada kuruluk hastanın psikolojisini bozuyorsa, strese karşı direncin azalmasına yol açıyorsa, cinsel yaşamı olumsuz etkiliyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Vajinada kuruluk sorunu için jel kullanılır mı?

Cinsel ilişki sırasında kullanılabilecek özel jeller, bu sorunun hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu jeller, ilişki için yeterli kayganlığını sağlayacak ve cinsel ilişkide ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Tercih edilecek jeller ise vajinanın Ph değerine uygun ve su bazlı olmalıdır.

Vajinada kuruluk tedavisi nasıldır?

Vajinada kuruluğun sebebi tespit edilmeli ve tedavi buna uygun olarak uygulanmalıdır.  Menopoz kaynaklı bir sorun söz konusu ise yapılacak olan menopoz tedavisi, vajinada kuruluk sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

İletişim Bilgilerimiz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod

Randevu Al
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım