Menopozu Geciktiren Yöntemler Mevcut mudur?

Menopoz, her kadının mutlak yaşayacağı fizyolojik bir süreçtir. Bu nedenle engellenmesi mümkün değildir. Fakat bazı faktörler doğrultusunda daha erken dönemlerde gerçekleşebilir. Özellikle yaşam tarzına bağlı olarak sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlığı ve çalışma koşulları ile menopoz dönemi daha erken yaşlarda gerçekleşebilmektedir. Ayrıca menopoz yaşını belirleyen en önemli faktör genetiktir. Bir kadının menopoza girdiği yaş, annesinin menopoza girdiği yaş ile doğru orantılı olmaktadır. Kısacası kadınların menopoz yaşındaki en önemli etken, ilesinde yer alan kadınların menopoz yaşı ile etkileşimde olduğudur. Bu nedenle menopoz yaşını ertelemek yani geciktirmek pek mümkün değildir. Fakat menopoz döneminin geciktirilmesinden önce menopoz dönemi belirtilerinin azaltılması ve menopoz döneminden sonra ortaya çıkan osteoporoz (kemik erimesi), kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi risklerin önlenmesi daha büyük önem taşımaktadır.

 

Menopoz engellenebilir mi, menopoz yaşını geciktirmek için neler yapılabilir?

Menopoz kadınların yumurtalık fonksiyonların artık tamamen işlevini yitirdiği ve kadın vücudunun etkin hormonu olan östrojenin bittiği dönemi ifade etmektedir. Bu nedenle adet kanamaları kesilerek, doğurganlık çağı sona ermektedir. Bu değişim aşamaları menopoz döneminin yaklaşması ile zaman içerisinde doğal olarak sonlanmaktadır. Bu nedenle doğal sürecin engellenmesi için medikal tedavi ya da operasyonlarla yumurtalıkların fonksiyonelliğini devam etmesi söz konusu değildir. Yani menopozun engellenmesi ve menopoz yaşını geciktirmek için herhangi bir tıbbi seçenek yoktur. Ancak menopoz dönemine giren kadınların yaşadığı şiddetli belirtileri hafifletmek için bazı tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir. Menopoz tedavisi olarak vücudun östrojen hormonun eksikliğine bağlı olarak çıkan şikayetlerin giderilebilmesi ve hafifletilmesi için replasman yani östrojen takviyesi yapılmaktadır. Östrojen tedavisi ile kadınların adet kanamaları bir süre deva ederek, vücudun olağan sistemi işleyişini devam ettirebilir. Fakat yumurtalık fonksiyonları işlevini yitirdiği için adet kanamaları olsa bile, doğurganlık mümkün değildir.

 

Menopoz dönemine girmek üzere olan genç ve orta yaşlı kadınlar için uygulanan menopoz tedavisi menopoz yaşını ertelememektedir. Ancak menopoz yaşını etkileyen bazı faktörler ile yaşam tarzı değiştirilerek, kişinin biyolojik menopoz yaşı normal seyrinde gerçekleşebilir. Bunun için sigara ve alkolden uzak durulması, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı, egzersiz programı ile erken yaşta ortaya çıkabilecek menopoz önlenebilir.

 

 

Menopoz hangi ilaçlarla ertelenebilir?

Menopozu geciktirmek amacı ile kullanılan herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Ayrıca bilinçsizce kullanılan bitkisel kürler, besinler ve karışımların herhangi bir etkisi yoktur. Hatta geciktirme amacının dışında bazı zararlı etkileri de ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktorunuzun bilgisi dışında bu tarz ilaçların ve bitkisel tedavilerinin kullanılmaması önerilmektedir.

 

 

Erken menopoz engellenebilir mi?

40 yaşından önce yumurtalık fonksiyonların durduğu ve adet kanamalarının kesilerek doğurganlığın sonlandığı döneme erken menopoz adı verilmektedir. Erken menopozun vücudun normal menopoz döneminde yaşadığı süreçten hiçbir farkı yoktur. Bu nedenle erken menopoz meydana geldikten sonra ilaç ya da bazı tedavi metotları ile engellenemez. Ancak erken teşhis edildiğinde, ileri yaşlara kadar adet kanamalarını gerçekleşmesine yardımcı olan tedaviler uygulanabilir. Fakat yine yumurtalık fonksiyonlarına etkisi olmadığı için doğurganlık gerçekleşememektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre erken menopozun habercisi olan bazı genlerin olduğu belirtilmiştir. Bu doğrultuda erken menopoz vakalarını çözümlenebileceği düşünülmektedir. Ancak şimdilik bu konu ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır.