Menopozu Geciktiren Yöntemler Var mıdır?

Menopoz, her kadının yaşayacağı doğal ve fizyolojik bir olaydır. Her kadının menopoz girme yaşı; genetik özellikleri, dış etkenler ve fizyolojik durum gibi faktörlerle belirlenmektedir. Genetik, kadının menopoz yaşını en çok etkileyen faktörlerden biridir. Ancak sigara ve düzensiz beslenme ya da aşırı stres, menopoza girme yaşını erkene çekebilmektedir. Ancak genellikle kadınlar; anneleri, kız kardeşleri ya da teyzelerinin menopoz girdiği yaşta menopoza girmektedir.

 

Menopoz yaşı genetik ve sağlık durumu ile belirlendiği için menopoz yaşını geciktirmek ya da menopozu ertelemek mümkün değildir. Menopoz giren kadınlar için en önemli nokta; menopoz belirtilerini minimumda yaşamak için gerekli önlemleri almaktır.

 

 

Bir kadının menopoza girmesi geciktirilebilir mi veya tamamen önlenebilir mi?

Menopoz dönemi; kadınların yumurtalıklarının artık işlevini bitirdiği ve yumurta geliştirmediği bir dönemdir. Bu durumda da adetler tamamen kesilmektedir.

Bir kadınının menopozunu medikal tedavi ile geri döndürmek mümkün değildir. Yumurtalıklar, ilaç kullanımı ile yeniden işlev görür ve hormon salgılar duruma gelememektedir.

Menopoza girmiş olan kadınlara uygulanan hormon ilaçları ile adet görülmesi sağlanamaz ancak menopoza ait belirtiler hafifletilebilir.

Menopoz dönemine girerken meydana gelen adet düzensizlikleri; ilaçlarla geri döndürülememektedir. Hormon ilaçları kullanılabilir ancak bu aşamada yapay olarak rahim duvarının gelişmesi sağlanır. Bu sayede adet görülebilir fakat yumurtalıklardan hormon ya da yumurta salgılanmaz.

Menopoza girmek üzere olan ya da girmiş kadınlarda kullanılan ilaç ve hormon tedavileri, menopoz yaşını etkilememektedir. Dışarıdan verilen ilaçlar adet düzensizliğini giderebilir ve menopoza ait belirtileri ortadan kaldırabilir ancak menopoza giriş engellenemez.

Menopoza girme yaşı ertelenemez ancak bazı faktörlerle erkene çekilebilir. Sigara ve alkol tüketimi, yumurtalıkların daha erken tükenmesine yol açmaktadır. Bu sebeple zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, menopoz yaşının gerektiği zaman yaşanmasını sağlayacaktır.

 


 

Menopozu geciktirmenin yolları var mı?

Menopozu geciktirmek için bitki suları, kürler ya da yiyecekler oldukça zararlı etkiler meydana getirebilmektedir. Doktor öneri olmadan bu gibi kürleri kullanmak oldukça sakıncalı olabilmektedir. Kadın hastalıkları ile ilgili kullanılan ilaçlar ve hormon preperatları menopoza girmeyi engellemez, fonksiyon görmeyen ve hormon üretmeyen yumurtalıkların yeniden eskisi gibi olmasını sağlamaz sadece kadının yapay olarak adet görmesini sağlar ve bazı şikayeterin önlenmesini sağlar.


 

 

Erken menopozu önlemek, ertelemek mümkün mü?

Çeşitli durumlarda menopoza girme yaşı 40’dan önce gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda erken menopoz önlenemez ancak hastanın menopoz etkilerinden daha erken yaşta etkilenmesini engellemek için tedbirler alınabilir. Erken menopoz kemik erimesi gibi olumsuzluklara yol açabileceği için erken menopoz için mutlaka gerekli tedavilerin sağlanması gerekmektedir.