Polip Kimlerde Görülür?

Rahim içinde görülen polip yapıları, rahim iç tabakası olan endometriumdan kaynaklanan iyi huylu yapılardır. Genellikle birkaç cm boyunda olan polipler, çeşitli durumlarda birden fazla olabilir.

 

Polipler, rahim içinde olduklarda dışarıdan ya da vajinal muayene aşamasında spekulum ile bakılarak gözlemlemez. Nadir olarak çeşitli poliplerde rahim ağzına kadar sarkma meydana gelebilir. Bu durumda spekulum ve vajinal muayene ile polip gözlemlenebilir. Polipler genellikle ultrason ve SİS ultrason ile rahim içindeki şüpheli alanların izlenmesi ile tespit edilebilir. Ancak kesin tanı için polipin küretaj ya da histereskopi ile çıkarıldıktan sonra patolojik olarak değerlendirme yapmak gerekmektedir. 

Rahim polipleri hamileliği engeller mi?

Boyut olarak küçük olan polipler genellikle hamileliğe engel teşkil etmemektedir. Bu sebeple de kısırlığa yol açmaz. Ancak boyut olarak büyük olan polipler gebe kalmayı engelleyebilir ve düşüklere yol açabilir. Polip sorunu olan hastalar gebe kalmış ise, polip olduğu için gebeliğe olumsuz etkilere yaratacak durumlar söz konusu olmamaktadır. 

Rahim polipleri kansere dönüşür mü?

Rahim içinde bulunan polipler, iyi huyludur. Nadir olarak polip zemininde bulunan malignite yani kansere dönülebilme riski olabilir. Bu aşamada patolojik değerlendirme yapılması gerekebilir. Polip alınmalı ve ardından patolojik değerlendirmeye gönderilmelidir.  Ardından kanser öncesi lezyonların olup olmadığı tespit edilebilir. Cerrahi olarak alınmayan poliplerde zamanla büyüme meydana gelebilir ve bu sebeple de aşırı kanama ortaya çıkabilir. 

Polipler alındıktan sonra kanama ve adetler nasıl olur?

Rahimden alınan polipler, ameliyattan sonraki birkaç gün, az miktarda kanamaya ya da lekelenmeye yol açabilir. Ancak aşırı kanama oluşmaz. Aşırı kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Şayet kanama ve lekelenme 8 günden uzun sürerse doktora mutlaka başvurulmalıdır. Polip operasyonundan önce de adetleri aşırı kanamalı olan kadınlarda, polip ameliyatından sonra kanamaların normale döndüğü gözlemlenmektedir. Polip ameliyatından sonra ilk adet kanaması genellikle 30-40 gün sonra olur. 

Polip alındıktan sonra hamile kalanlar düşük yapar mı?

Polip için yapılan ameliyatlarda düşük riski artmamaktadır. Rahminde hiçbir sorun olmayan kadınlarda da düşük riski her zaman mevcuttur. Ancak polip sorunu olan kadınlarda düşük riski daha fazla olmaktadır. Bu sebeple de ameliyattan sonra düşük riski düşmektedir.