Spermiogram Testi Nedir?

spermiogram-testi-nedir--62.jpg

Kısırlık sorunlarında anne adayları, erkek adaylara göre daha yoğun bir inceleme ve değerlendirmeden geçer. Baba adayları için ise spermiogram testi yapılmaktadır. Daha komplike durumlarda testler ve araştırmalar arttırılabilir.  Bununla birlikte, bu testler herhangi bir problemi ortaya çıkarmazsa, kadın ortak bir laparoskopi (anahtar deliği ameliyatı aracılığıyla muayene) gibi daha karmaşık tanı yöntemlerini üstlenmeden önce bir uzmanı ziyaret etmelidir.

Gebe kalamama vakalarının yaklaşık yarısı, erkeğin üreme kapasitesi ile ilgili bir sorunun sonucudur. Çoğu erkek, bir uzman görme fikrinden hoşlanmaz, ancak bir çocuğu istiyorlarsa, yine de bu çekinceleri aşmaları gerekir. Muayene her iki ürolog ve androlog tarafından yapılabilir. Üroloji uzmanları üriner sistemin organlarında uzmanlaşmakla birlikte, erkek cinsel organına ilişkin bozuklukları da tedavi etmektedir.

Androloji (erkek sağlığı ile ilgili alan), farklı alanların birlikte çalıştığı bir tıp alanıdır. Androloglar erkek üreme alanında uzman kişilerdir. Genellikle androloglar daha da uzmanlaşmış olan ürolojistlerdir ve bu görevdeki temel görevi infertilitenin teşhisi ve tedavisidir.

İlk muayene

Erkek doğurganlık uzmanı muayeneye başlamadan önce genel sağlık durumunuz hakkında sorular soracaktır. Diabetes mellitus gibi kronik hastalıklardan ve geçmiş tedavilerden – kemoterapi gibi – ve cinsel organında cerrahi prosedürler içeren kazalar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekecek.

Ergenlikte veya erişkinlikte kabakulak bulunan bir olgu doktorun infertilitenin olası nedenini belirlemesine yardımcı olabilir. Uzman ayrıca herhangi bir düzenli ilaç almakta olduğunuzda, kalıtsal koşullardan muzdarip olmanız durumunda ve aşırı ısıya ya da zararlı çevresel etkilere maruz kalıp kalmadığınızı mutlaka doktora bildimelisiniz.

Fiziksel muayene

Fiziksel muayene sırasında uzman, skrotumunuzu ve içindeki testisleri ve epididimi hissedersiniz. Varikoseli olup olmadığını (testislerin yanında varis şeklinde olan damarlar) öğrenebilir. Seminal vezikül (semeni üreten bez) rektum aracılığıyla muayene edilir. Ağrısız bir ultrason muayenesi kullanarak, uzman ayrıca cinsel organ ve üriner sistemin diğer anormalliklerini de tespit edebilecektir. Doktor ayrıca penisinizi ve meme bezlerini de inceleyecektir.

Spermlerin incelenmesi

Sperm kalitesi, muhtemel infertilitenin nedenleri hakkında bir gösterge verebilir. Spermlerin sayısı, şekli ve hareketliliği mikroskopta incelenecektir. Bu amaçla mastürbasyon yoluyla taze sperm üretilmelidir. Sonuçların doğru olması için, muayeneden önce birkaç gün cinsel aktiviteden kaçınmanız önemlidir. Çoğu doktor, üç güne kadar cinsel perhis önerir, ancak doktorunuz sizinle bu konuyu tartışır.

Spermiogramınızı anlama

Muayeneden sonra, normal değerlerin yanında kesin bulguları detaylandıran bir spermiogram alacaksınız. 2011’de DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) kriterlerine göre 1.5 mililitre sperm hacmi normaldir.

Bir mililitre seminal sıvıda 15 milyon sperm, küresel hesaplamalara göre, sperm hücrelerinin yüzde 40’ının motilitesi ve yüzde 58’inin canlılığı bulunan, başarıyla gebe kalmaya yeterli. Üstelik, mevcut lökositlerin (beyaz kan hücrelerinin) sayısı, morfolojisi ve spermin pH-değeri ölçülecektir.

Birçok doktor eski WHO kurallarına göre hala çalışmaktadır ve kullandıkları değerler 2011’de belirlenen değerlerden biraz farklıdır. Ölçümler de standartlaştırmaya rağmen laboratuardan laboratuara farklılık gösterebilir. Bu nedenle spermiogramınızdan kaynaklanan herhangi bir sorunuz, sizi tedavi eden doktorla görüşülmelidir.

Spermiyogenez

Bir DNA’nın dijital gösterimi Erkek vücudu sürekli olarak yeni sperm hücreleri üretiyor (spermiogenez), ilk işlem anormal değerler gösteriyorsa muayeneyi iki veya üç aylık bir süre sonra tekrar etmesi önerilir. Bir spermogram o zamana kadar durumu gösterir.

Kan testi

Bazen herhangi bir hormonal tutarsızlığı aramak için kan testi yapmak mantıklı olabilir. Erkek cinsel hormon eksikliği de erkek infertilitesinin nedeni olabilir. Ejakülatta az sayıda sperm hücresi bulunması, özellikle bunun olması için başka sebep yoksa, hormon seviyeleri önem arz edebilir.

Bazı genetik kusurlar kan testleriyle, örneğin farklı sayıda kromozom ile tespit edilebilir. Bu nedenle kan örnekleri laboratuarlarda çoğaltılır ve genetik materyaldeki kusurların endikasyonları için incelenir.

Dölleme şansını arttırma

Sertleşme bozukluğu vakalarında, çare olarak L-Arginin içeren ilaçlar önerilmektedir. L-Arginin, aynı zamanda sperm hücrelerinin sayısını ve motilitesini dört katına çıkartabilir, bu da yan taraftaki ereksiyon kapasitesini de geliştirir.

Testiküler Biyopsi (Doku Örneği)

Spermiogram sonuçlarınız zayıfsa, o zaman bir testis biyopsisi isteyebilirsiniz. Doktorlar, bir doku örneğini inceleyerek sperm üretip üretmediğinizi belirleyebilirler. Testiküler dokunun küçük bir parçası bir cerrahi prosedürde bir iğne ile çıkartılacak şekilde lokal anestetik verilecektir.

Bazen, spinal anestezi (spinal kord anestezi) veya tam anestezi kullanılır. Doku sonra sperm hücrelerinin varlığı için bir mikroskop altında incelenebilir. Bütün prosedür sadece kural olarak yaklaşık 20 dakika sürer. Ameliyattan sonra testislerinizde birkaç gün ağrınız olabilir. Bundan sonra yaklaşık iki hafta seks yapmaktan kaçınmalısınız.

Bu nedenle doktorlar, sizin ve eşinizin yapay anlayışı düşündüğünde gerçekten testiküler biyopsi önerir. Daha sonraki işlemlerden kaçınmak için, ileride bunları infertilite tedavisi sürecinde kullanabilmek için süreç sırasında bulunan herhangi bir sperm hücresinin dondurulması önerilir.

İletişim Bilgilerimiz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod

Randevu Al
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım