Tüp Bebek Tedavi Yöntemlerinde IMSI

IMSI nedir?

IMSI tekniği, intrasitoplazmik morfolojik olarak belirlenmiş sperm injeksiyonudur. 2004 yılında Benjamin Baartoy tarafından kaliteli spermlerin tespit edilmesi ve mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme oranının arttırılması amacıyla geliştirilmiştir. Gebeliğin oluşumdaki en önemli etken olarak adlandırılan kaliteli sperm ve kaliteli yumurta, embriyo gelişimini desteklemektedir. Bu doğrultuda IMSI, tüp bebek tedavi yöntemlerinde spermlerin daha detaylı incelenmesini sağlayan, mikroskop altında 6000-8000 kat büyütülerek kaliteli sperm seçiminde kullanılmaktadır. ICSI yönteminde spermlerin değerlendirilmesinde maksimum 400 kat büyütülerek inceleme imkânı sağlarken, IMSI bu oranın çok daha üstünde başarı performansı sergilemektedir.

Spermlerin baş kısmında vakuol olarak ifade edilen normal mikroskopla görüntülenemeyen hasarlı DNA anormallikleri, IMSI tekniği ile hasarlı DNA’ya sahip spermlerin yumurta ile bir araya getirilerek, anormal embriyo gelişimi ihtimalini azalmaktadır.

 

 

IMSI kimlere uygulanabilir?

 

  • 35 yaş ve üzeri erkek hastalara
  • Yumurta rezervlerinin iyi durumda olmasına rağmen önceki tedavilerde iyi kalitede embriyo elde edilememiş vakalara
  • Daha önce birçok kez başarısızlıkla sonuçlanan tedavi öyküsü olanlara
  • Daha önce düşükle sonuçlanan gebelik vakalarında
  • Yumurta sayısının yeterli olmadığı durumlarda fertilizasyon ( döllenme ) oranının arttırılması amacı ile IMSI tekniği uygulanmaktadır.

Son yapılan araştırmalara göre IMSI tekniğinin kullanılmasına bağlı olarak gebelik oranın arttığı, embriyo gelişimin daha sağlıklı olduğu ve gebelik kayıplarının daha az yaşandığı tespit edilmiştir.


 

IMSI maliyeti yüksek bir teknik midir?

 

IMSI yöntemi, bu konuda özel eğitim almış tecrübeli uzmanlar tarafından ve teknolojinin sunduğu yüksek mercek sisteminden yararlanılarak uygulanmaktadır. Ülkemizde yalnızca sayılı merkezlerde uygulanmaktadır.


 

Tüp bebekte IMSI yönteminin avantajları nelerdir?

 

  • IMSI tekniği ile sperm içerisinde yer alan vakuollerin detaylı bir şekilde incelenmesini sağladığı için, kaliteli spermlerin seçilmesinde etkili bir yöntemdir.
  • Kaliteli sperm seçiminden dolayı döllenme başarısı artmaktadır.
  • Kaliteli üreme hücreleri kaliteli embriyo demektedir. Bu nedenle IMSI yönteminde düşük riski en aza indirgenir.
  • Hatalı genlere sahip embriyonun oluşması, çocukların bazı hastalıklara sahip olabileceğinin göstergesidir. IMSI tekniği ile bu tehdit ekarte edilerek, çocuklarda meydana gelebilecek hastalık riski azaltılmaktadır.
  • Sperm kalitesi ve sayısının yetersiz olduğu durumlarda gebelik şansını arttırmaktadır.