Tüp Bebek Tedavisi ile İlgili Çiftlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavileri çiftler için çok yüksek oranda başarılı sonuçlar verse de sağlıklı bir tedavi süreci için çiftlerin her aşamada dikkatli olup, doktorları ile devamlı irtibat halinde olmaları gereklidir.


 

Kullanılan ilaçlar
 

Tüp bebek tedavisinde ilk önce kadının yumurtalıkları uyarılmaktadır. Uyarılan yumurtalıklardan birden fazla yumurta elde edebilmek için bazı ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların tüp bebek tedavisi gören anne adayında bazı yan etkileri olabilmektedir. Karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı, alerjik reaksiyon, enjeksiyon yapılan bölümde morarma, ağrı ve tahriş, terleme, sıcak basması, yorgunluk gibi etkiler kullanılan ilacın yan etkileridir. Anne adayının bu tip bir şikayetle karşılaşması halinde hemen durumunu tedaviyi sürdüren doktoruna belirtmesi gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kalıcı bir yan etkisi bulunmamakadır. İlaçların bu yan etkileri genellikle geçici kızarıklıklar şeklinde tezahür etmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında halk arasında yanlış bilinenler
 

Tüp bebek tedavisi uygulamasında kullanılan ilaçların göğüs ve rahim kanserine neden olduğuna dair halk arasında çok sık bir söylence vardır. Ancak kesinlikle böyle bir durum söz konusu değildir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kansere neden olduğuna dair hiçbir bilgi elde edilememiştir. Kullanılan ilaçların anne adayında göğüs ya da rahim kanseri olmasını tetiklemediği ve bu ilaçların buna benzer hastalıklar ile hiçbir ilgisinin olmadığı da ayrıca tespit edilmiştir. Anne adaylarının bu tip söylencelere kulak asmamaları gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinde anne adayının hormonal dengesi etkilenebilmektedir. Bunun sonucunda da vücudunda şişlikler yani ödemler meydana gelebilir. Bu ödemler tedavi sonrasında büyük oranda kendiliğinden sönmektedir ve anne adayı için hiçbir olumsuz risk barındırmamaktadır. Ancak ödemlerin tedavi sonrası geçmemesi veya yayılması halinde anne adayının hemen doktoruna başvurması gerekmektedir.

 

 

Çoğul gebelik
 

Tüp bebek tedavilerinin bir diğer etkisi çoğul gebelik ihtimalidir. Çoğul gebelik bebekler için taşıdıkları risklerden dolayı uzmanlarca tüp bebek tedavilerinde tercih edilen bir seçenek değildir. Tüp bebek tedavilerinde çoğul gebeliğin önüne geçmek için yönetmelik gereği bazı kısıtlamalar getirilmiştir. Buna göre 35 yaş altındaki kadınlara tek bir embriyo transferi yapılırken 35 yaş üstü kadınlara çift embriyo transferi yapılmaktadır. Bu şekilde çoğul gebelik risklerinin de önüne geçilmiş olur. Çoğul gebelikler hem annenin hem de bebeklerin sağlığı açısından riskler barındırmaktadır. Erken doğum, yüksek kan basıncı, düşük gibi olumsuzluklar çoğul gebeliğin barındırdığı risk faktörlerindendir.


 

Embriyo transferi sonrası anne adayında olabilecek değişiklikler
 

Embriyo transferi tüp bebek tedavisindeki en kritik aşamadır. Tüp bebeğin tutup tutmayacağı bu aşamada belli olmaktadır. Embriyo transferi sonrasında anne adayında bazı yan etkiler görülebilmektedir. Kanama, genital bölgede lekelenme ve hafif ağrı olabilir. Bu gibi yan etkiler için ağrı kesici ilaç kullanımına gerek yoktur. Bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.


 

Düşük ihtimali
 

Tüp bebek tedavisinde görülen düşük riski tıpkı normal yollardan gebe kalmış anne adayında görülen düşük riski ile aynı orandadır. Anne adayının yaşının artmasına bağlı olarak düşük riski de artmaktadır. Düşük riski daha çok 40 yaşının üstündeki kadınlarda görülmektedir.


 

 

Dış gebelik (ektopik)

Tüp bebek tedavisindeki dış gebelik riski çok çok azdır. Yüzde olarka bu oran yüzde 1-2 civarındadır. Ancak çok nadir de olsa görülebilmektedir. Embriyo transferinin üzerinden iki hafta sonra gebelik kesesi incelenerek anne adayının hamile olup olmadığına bakılır. Gebelik kesesindeki bir hamilelik durumu tespit edilemezse dış gebelikten şüphelenilir. Bunun sonucunda da anne adayına kandaki gebelik testi değerleri takip edilerek dış gebelik olup olmadığı hakkında kesin karara varılır. Dış gebeliğin en büyük belirtisi şiddetli kasık ağrısı ve kanamadır. Ancak tüp bebek tedavilerinde dış gebelik görülme riskleri çok çok azdır.

Görseller