Tüp Bebek Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar

Tüp bebek tedavisi genellikle normal yollardan çocuk sahibi olamayan ya da bu şansı çok az olan çiftlerin çocuk sahibi olma şansının yükseltilebilmesi için uygulanmaktadır. Kadında bulunan yumurtaların büyütülmesi, olgun hale getirilmesi ve erkekten alınan sperm ile birleştirilerek döllenmesi, embriyonun gelişimi ve embriyo transferini de kapsayan işlemlerin tümüne verilen genel bir isimdir.


 

Kısaca tüp bebek tedavisi

Kadından alınan yumurtanın (yani oosit) erkekten alınan sperm ile laboratuvar koşullarında döllenerek embriyonun oluşmasının sağlanması ve ardından da embriyonun kadının rahmine yerleştirilmesi şeklindedir.

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerde kısırlık yapıcı nedenler detaylıca araştırılmalıdır. Araştırma ve testler sonucunda herhangi bir sorun tespit edilmişse bu soruna yönelik tedavi programları uygulanmalıdır. Bazı durumlarda ortaya çıkan sorun yumurtlama veya aşılama ve benzeri yöntemlerle yani daha basit şekillerde çözüme ulaştırılabilir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. Bu uygulamaların tümü yapılmış ve herhangi bir yanıt alınamamışsa bundan sonra geçilecek tedavi yöntemi tüp bebektir.


 

Açıklanamayan Kısırlık Durumu

Açıklanamayan kısırlık (infertilite), yapılan tüm araştırmalar, testler sonucunda ( bu testler ; yumurtlamanın gerçekleştiğinin ispatlanması, rahim içi ve fallop tüplerinin durumu, sperm analizi vb. ) sonuçların normal ve yeterli çıkması durumunda ortaya konur. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin genellikle en az %10’unda bu duruma rastlanmaktadır.


 

Tüplerin Tıkalı Olması Durumu

Kadın rahminin sağında ve solunda bulunan kanallar aracılığıyla yumurtalılara erişilir. Sağ ve solda bu kanallardan birer tane bulunmaktadır. Yumurtalıktan atılan yumurta tüp ucundan tutunur ve rahme kadar ulaştırılır. İki tüpün de kapalı olması durumunda kadının normal yollardan çocuk sahibi olabilmesi olanaksızdır. Tüplerin tıkalı olması kısırlık nedenlerinden biri kabul edilebilir ve bu durumda tüp bebek tedavi yöntemine başvurulabilir.


 

Yumurtlama Bozuklukları Durumu

Yumurtlama bozukluğu ovulasyon dönemi düzensizliği olarak kabul edilebilir. Sağlıklı ve yetiştin bir kadın her ay yumurtlar ve adet görür. Ovulasyon dönemi düzensizliği yani yumurtlama bozukluğu yaşayan kadında yumurtlama düzensiz ve seyrek şekilde görülür. Bu nedenle adet takvimi de düzensiz olur. Bu sorunu yaşayan kişiler de çocuk sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvurabilirler.


 

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu ise yumurtlamanın (ovulasyonun) hiç gerçekleşmemesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar bütünüdür. Beraberinde getirdiği sorunlar ise adet gecikmesi, adet görmede düzensizlik, tüylenme, kilo değişimi, zor gebe kalma ya da hiç kalamama ve daha birçok belirti göstermektedir.


 

Endometriozis – Çikolata Kisti

Rahim içinde bulunması gereken endometriyal hücrelerin, rahim dışında farklı yerlerde ortaya çıkması endometriyozis olarak adlandırılır. Endometriyozis hücrelerinin yumurtalıklarda oluşması durumunda kistler ortaya çıkar. Bu kistlere çikolata kisti ismi verilir. Kadınlarda kısırlığa neden olan sorunlardan biri kabul edilir. Çikolata kisti de yine akla tüp bebek tedavisini getirebilir.


 

Sperm Kalitesinde Bozukluk

Erkekte kısırlığın arkasında yatan sorunlardan bir tanesi de sperm kalitesinin bozuk olmasıdır. Buna sperm sayısının yetersiz olması da dahil edilir. Spermin şekli düzgün olmalı ve yumurtaya doğru düzgün bir şekilde hareket edebilmelidir. Spermin şekli ve hareketi bozuksa sperm yumurtaya erişemeyebilir ve bu durumda normal yollardan çocuk sahibi olması zorlaşabilir. Yine sperm sayısının az olması da kısırlık yaratan sebeplerdendir. Yetişkin ve sağlıklı bir erkekte olan sperm sayısı milimetrede 20 milyondan fazladır. 10 milyon sperm sayısı düşük olarak görülür.


 

İmmünolojik Kısırlık

immünolojik kısırlık bağışıklık sisteminde yatan bir problemdir. Henüz nedeni bilinmese de bazı kadınların vücudu spermi yabancı bir madde olarak algılar ve ona karşı antikor denilen spermi öldüler hücreler üretir. Bazı durumlarda ise bu antikorlar direkt erkeğin kendi vücudunda üretilir. immünolojik infertilite yani kısırlık akla tüp bebek tedavisi yöntemini getiren sorunlardan biri kabul edilir.


 

Servikal Etken

Kısırlık yaratabilecek rahim ağzı problemlerine servikal etken denilir. Servikal etken kısırlık nedenlerinden biridir ve en önemli nedenleri; servikal mukus kalitesi bozukluğu, rahim ağzı yaraları ve servikal yetmezlik kabul edilebilir. Servikal etkende, servikal kanal boyunca meydana gelen mukusa ait problemler spermin rahime ulaşmasını engellemektedir. Bu şekilde infertilite yani kısırlık ortaya çıkmaktadır.