Varikosel Nedir, Nedenleri Nelerdir?

varikosel-nedir-nedenleri-nelerdir--978.jpg

Varikosel nedir?

Varikosel kısırlık şikayeti ile başvuran erkeklerin %40’ında saptanan, testis damarlarındaki genişleme yani varisleşme olarak ifade edilen bir rahatsızlıktır. Testislerdeki sıcaklık artışına bağlı olarak toplardamarlardaki kanın geriye doğru akması sonucu mikro kan dolaşımındaki bozukluk nedeni ile sperm üretimi olumsuz yönde etkilenmektedir. Sperm üretiminin merkezi olan testislerdeki bu anormal davranış sperm sayısının, hareketliliğinin ve kromozal özelliklerinin etkilenmesi sonucu gebelik için yeterli döllenme kabiliyetinin olmaması şeklinde sonuçlanmaktadır. Varikosel erkek kısırlığının başlıca nedeni olarak mikro cerrahi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Varikosel nedenleri nedir?

Varikosel erkeklerin ergenlik yaşlarında itibaren oluşmaya başlayan ve zaman içerisinde ilerleyerek toplardamar hastalığa dönüşen bir tablodur. Genellikle genetik faktörlerin eşliğinde uzun süre ayakta duranlarda şiddetli ağrı ve görüntü bozukluğu ile ortaya çıkmaktadır. Fakat kısırlık gibi diğer nedenlerin saptanması için öncelikle elle muayenenin yapılması gerekir.

Testis toplardamarlarının içinde ters kan akımını engelleyen kapakçıklar yer almaktadır. Fakat bu damarların genişlemesi sonucunda kapacıkların görevini yerine getirememesi yani yetersiz kalması ile toplardamar çıkışında basında neden olur. Bu artan basınç sonucunda da testis içindeki kan dolaşımı bozularak, sperm üretim aktiviteleri olumsuz yönde etkilenir.

Varikoselin belirtileri nelerdir?

Varikosel testislerde başlayan ağrı ve şekil bozukluğuyla ortaya çıkmaktadır. Ayrıca uzun süre hamile kalamama sorunları yaşanıyor ise, varikosel şüphesi gündeme gelmektedir. Varikosel, testis içindeki yumurtadan bacağa doğru yayılan ağrı durumu ile birlikte kişinin sıcak ortamlara girmesiyle testis torbasındaki damarlardaki belirginleşme ile fark edilebilmektedir. Ancak kısırlık tedavisi amacı ile başvuran hastalara yapılan test ve elle muayenesi ile kolayca saptanabilmektedir.


Varikosel nasıl teşhis edilir?

Tecrübeli bir üroloji uzmanı tarafından yapılan detaylı muayene ile teşhis edilmesi gerekir. Elle muayene ile teşhis edilemeyen varikosel vakalarında Doppler ultrasonografiden yararlanılmaktadır.

Varikoselin tedavi seçenekleri nelerdir?

Varikosel teşhisinden sonra infertilite sorunlarını giderilmesi için öncelikle mikro cerrahi operasyonları önerilmektedir. Eğer ameliyat ile tedavi gerçekleşmemiş ise, medikal tedavi ve tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurulması gerekir. Varikosel teşhisinden sonra yapılan mikro cerrahi operasyonlarından sonra hastaların %80’ininde iyileşme görüldüğü ve herhangi bir yardımcı üreme yöntemine ihtiyaç duyulmadan çocuk sahibi olabildikleri saptanmıştır. Diğer hastalarda ise, doğurganlığı arttırıcı tedavi metotları ve tüp bebek uygulaması ile başarılı bir şekilde çocuk sahibi olabilmeleri için uygun zemin hazırlanmaktadır.

Varikoselin ameliyattan sonra tekrarlama ihtimali var mı?

Önceki yıllarda varikosel operasyonu geçirilmiş ama olumlu sonuçlar alınamamış ise, varikoselin tekrar etme olasılığı düşünülmektedir. Fakat operasyondan sonra varikoselin tekrar etme ihtimali yoktur. Bu durum yalnızca yapılan operasyonun yetersiz olduğunun bir göstergesidir. Bu gibi vakalarda tekrar mikro cerrahi ile düzeltme operasyonları yapılarak, başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Varikosel operasyonun tüp bebek tedavisindeki etkisi nedir?

Yapılan araştırmalara göre hamile kalamama sorunlarına yol açan sperm kabiliyetinin yetersiz olduğu varikosel vakalarında yapılan ameliyatın ardından tüp bebek uygulamalarının başarı şansı artmaktadır. Günümüzde tedavi seçenekleri ve başarısı her ne kadar geliştirilmiş olsa da, varikosel ameliyatlarından sonra hastaların yaklaşık %40’ında kısırlık sorunu devam etmektedir. Bu durum birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıksa da, yapılan detaylı muayeneler sonucunda tüp bebek tedavi yöntemleri ile kısırlık sorunu çözümlenebilmektedir.

İletişim Bilgilerimiz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod

Randevu Al
Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım